Jak se za 20 hodin naučit cokoliv

Určitě znáte, že stát se v čemkoliv expertem trvá přibližně 10 000 hodin. To je docela dost práce a někoho to může i odradit vůbec začít. My se ve většině případů nechceme stát rovnou experty. Nám bude stačit se pro začátek naučit něco nového a stát se v tom dobrými.

Dnes jsem si konečně přečetl článek, který mám v Pocket delší dobu – 8 timeless skills to learn now in under 8 hours to change your life forever (https://bit.ly/2WXWwQa. Pod sexy a buzz word nadpisem se skrývá kvalitní článek plný odkazů na další zajímavé materiály.

Celá myšlenka je shrnuta v TEDx videu The first 20 hours – How to learn anything

Ve zkratce v něm jde o to, že nepotřebujeme se něco učit 10 000 hodin (což je 5 let pokud se činnosti budeme věnovat 8 hodin denně), ale stačí nám 20 hodin abychom se v dané činnosti dostali na dobrou úroveň a naučili se s chutí něco nového.

Učit se a cvičit musíme chytře abychom 20 hodin využili co nejlépe. Ideální je rozdělit je do 30 – 45 minut denně a cvičit každý den. Celá technika se skládá ze 4 bodů a je možné je použít na cokoliv od programování, vaření, hraní na hudební nástroje nebo na matematiku.

Stačí se držet následujích 4 kroků.

1. Definovat cíl a rozdělit ho na menší kousky

Musíme si definovat co se chceme naučit a pak tento cíl rozdělit na co nejmenší kousky abychom poznali jaké části nás dovedou k našemu cíly. Tím zjistíme na čem začít pracovat jako první.

Cíl by měl být jasně definovaný. „Naučit se vařit“ není dobře zvolený cíl, protože je hodně obecný. Lepším a lépe uchopitelným cílem by bylo „Naučit se práci s nožem“ nebo „Naučit se salátové zálivky“. Tyto cíle jsou lépe uchopitelné a lépe se rozpadnou na menší úkoly na které se mohu zaměřit a dovedou mě k cíly. Zároveň jsou podmnožinou obecného cíle „Naučit se vařit“

2. Naučit se dost na sebekontrolu

Ze začátku se vyplatí přečíst si knihu, kouknout na videa nebo začít online kurz, abychom získali dostatek znalostí abychom poznali, že při praktickém tréninku děláme něco špatně a mohli to změnit a zlepšit se.

Když se budu chtít naučit na kytaru, tak moje první lekce nemůže být, že si s ní sednu a začnu. Nebudu vědět jak a nebudu vědět co dělám špatně. Potřebuji základní znalosti o tom jak se na kytaru hraje, abych poznal co dělám špatně a abych věděl co se dále učit.

Opravdu je, ale potřeba získat jenom základní teoretické znalosti, protože když si přečtu 10 knížek o hraní na kytaru a budu 10 hodin koukat na youtube jak se na kytaru hraje, tak to ze mě kytaristu neudělá. Musím k ní nakonec zasednout a každý den trénovat.

3. Odstranit překážky

Odstranit vše co by nás mohlo rozptylovat od toho abychom se pustili do práce. Může to být televize, hry, mobil nebo internet. Cokoliv co nás brzdí od toho sednout si a začít trénovat.

U výše zmíněné kytary, by to znamenalo, že kytara bude vždy po ruce a kdykoliv si k ní můžu sednout a trénovat. Pokud bych ji měl ve sklepě kam bych musel dojít, tak by to mohla být přesně ta překážka, přes kterou se nedostanu abych trénoval denně.

4. Trénovat alespon 20 hodin

Tento 20 hodinový závazek nám pomůže překonat úvodní frustraci kdy se začínáme učit něco nového a fakt nám to nejde a cítíme se, že na to nemáme. Tahle bariéra se, ale rychle prolomí a úvodní učení je velmi rychlé a během krátkého času se budeme velmi rychle v dané dovednosti zlepšovat.

Můj plán

V článku autor poté doporučuje začít s následujícími dovednostmi i s důvody proč a dalšími zdroji a doporučeními:

 • Naučit se učit
 • Psaní
 • Mluvení před lidmi
 • Meditace
 • Vytváření dobrých návyků
 • Vyjednávání
 • Matematické myšlení
 • Pohyblivost a flexibilita

 

Jeho přístup se líbí a zkusím ho i na sobě. Cílem je si na jeden měsíc vybrat 3 dovednosti, které se chci do měsíce naučit a každé z nich se denně 30 minut věnovat.

Můj plán na následujících 30 dní je:

 • Psaní

Chci se zlepšit v psaní a více tento blog oživit, takže každý den budu 30 minut psát a uvidíme kolik stihnu napsat článků

 • Swift programování

Potřebuji přepsat svoje aplikace na novou verzi Swiftu, kterou už neumím, takže se za měsíc pokusím doučit co jsem za poslední 3 roky zaspal.

 • Flexibilita

Každé ráno hned po probuzení 15 minut strečinku nebo jogy. Hodně běhám a dělám boulder a flexibilita je jedná z věcí, kterou jsem zanedbával.

 • Meditace

Po ranní flexibilitě zařadit 15 minut mindfullness s appkou Headspace.

Na sledování progresu a plnění budu používat můj Bullet Journal.

Pokud vás téma více zajímá, tak doporučuji odkazované video a články Danny Foresta. Nakousnul jsem zde Bullet Journal, který už dlouho používám a mindfullness s kterým už taky pár týdnů experimentuji a určitě se k těmto tématům dostanu v některém dalším článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.