Ovládání domácnosti pomocí iPhone a Siri

Stačí zavolat “Hey Siri, turn on TV” a Siri vám zapne televize. Přesně takhle jednoduché to může být. Ovládat jde téměř cokoliv, co do svého systému zapojíte.

Je několik cest jak vybudovat chytrou domácnost. V tomto článku popíši, jakou cestu jsem zvolil a proč. Současně se bude jednat i o návod jak si něco podobného vybudovat doma.

Moje požadavky

  • bez bourání a velkých úprav v domácnosti
  • jednoduše rozšiřitelné
  • nezávislé na technologii (nebýt vázaný např. pouze na HomeKit)
  • ideální poměr cena/výkon
  • možnost ovládání klasickým způsobem (vypínače na zdi, ovladač k tv na stole)

Světla a televize

Vše začalo tím, že jsem chtěl ovládat světla na dálku. Ať už dálkovým ovladačem nebo mobilem. Zárověň jsem, ale chtěl zachovat klasický způsob ovládání vypínačem. Zvažoval jsem Philips Hue a jejich řešení, ale na něm mi nevyhovovala jejich cena a nutnost mít jejich kruhové vypínače. V době, kdy jsem to řešil, neměli ještě bodovky, které jsem potřeboval také ovládat.

Prvním krokem bylo vyřešit jak ovládat světla na dálku a zároveň mít na zdi vypínače. Zvolil jsem dotykové vypínače na dálkové ovládání. Konkrétně jsem vybral třítlačítkový, protože v místnosti mám tři obvody, které potřebuji ovládat. Vypínač jsem vybral s dálkovým ovládáním, protože ten bude potřeba. Instalace je jednoduchá a stačí vyměnit stávající vypínač za nový.

Po výměně jsem zvládl ovládat světla na dálku pomocí ovladače. Dalším krokem bylo, jak je ovládat z mobilu. To jsem vyřešil krabičkou Broadlink. Jde o centrum, které je možné naučit různé rádiové frakvence a infra kódy, které vydávají různé ovladače. Broadlink si je zapamatuje a na pokyn je začne vysílat. A ten pokyn jde z mobilní aplikace. Takže stačilo vzít ovladače, který byl u vypínače a nechat Broadlink, aby si naskenoval kódy, které vysílá a bylo možné zapínat a vypínat světla pomocí mobilu. Výhodou tohoto řešení je, že se tím dají automatizovat všechny zařízení, které mají dálkový ovladač. Z mobilu nyní mohu ovládat TV, LED diody, větrák a audiosystém.

Také jsem si pořídil LEDky s dálkovým ovladačem, které mám nainstalované ve stropním podhledu a díky Broadlinku je možné je také ovládat z mobilu. Stejně tak jsem zkoušel relé na 220V s ovladačem a ty také fungují bez problémů.

Mobilní aplikace je jednoduchá, není moc hezká, ale plní co je potřeba. Je také možné si definovat různé scény nebo-li sekvence kódů, které se mají poslat. Tímto jde například naprogramovat zapnutí TV pro poslech hudby, zapnutí TV -> přepnutí na AV vstup -> nastavení hlasitosti -> vypnutí obrazu.

Tím jsem měl vyřešený první krok. Bohužel Broadlink nemá podporu Homekitu ani Siri, takže není možné k ovládání použít svůj hlas.

Homebridge

Dlouho jsem řešil jak se posunout dál a jak Broadlink jednoduše integrovat do Homekitu a ekosystému Apple. Nakonec jsem narazil na úžasný opensource jméne Homebridge. Tento software vytvoří most mezi Homekitem a ostatními zařízeními. Zařízení se do Homebridge instalují jako pluginy, kterých jsou mraky. Pro Broadlink jsem použil tento Homebridke Broadlink RM

Homebridge se chová jako server, takže musí být někde spuštění Pro tento učel jsem pořídil Rasberry Pi. Na malinu jsem nainstalovat Rasbian Os, který byl pro moje potřeby ideální.

Chvíli jsem řešil jak nainstalovat Homebridge. Postupoval jsem podle jejich oficiálního návodu, ale nebylo to ideální a nedostal jsem se do zdárného konce. Pak jsem narazil na docker-homebridge kde už si někdo dal tu práci a celý Homebridge připravil v dockeru se vším co je potřeba včetně základního pluginu pro administraci. Vyzkoušel jsem a za pár minut bylo nainstalováno a vše proběhlo hladce. Instaloval jsem přímo podle tohoto návodu pro Raspberry. V návodu je i postup jak Homebridge registrovat do Homekitu

Posledním krokem byla konfigurace pluginu Homebridge Broadlink RM. Dokumentace je zde. V konfiguračním souboru se musí registrovat Broadlink zařízení a následně říct jaké akce bude umět a namapovat je na konkrétní kódy, které Broadlink bude posílat. Tyto namapované akce poté budou vidět v Homekit aplikaci a taky je bude znát Siri. Takže pokud vytvořím accesories type switch (vypínač), tak mu mohu definovat zapínací kód a vypínací kód. Pojmenuji ho “Lights livingroom”, tak pak Siri bude rozumět příkazi “Hey Siri, turn on lights livingroom” nebo “Hey Siri, turn off lights livingroom.

Nevýhody

Na co jsem narazil a co mě zatím trápí je, že vypínače jsou bezstavové a Homebridge nemá informaci o tom jestli jsou zapnuté nebo ne. V případě televize to bylo jednoduché vyřešit, protože TV je připojena k síti a má IP adresu. Broadlink plugin umí pomocí parametru pingIPAddress zkontrolovat IP adresu a zkontrolovat, jestli je zařízení zapnuté nebo ne. Toto bohužel nejde s hloupým vypínačem na zdi a zatím jsem nevymyslel jak toto budu řešit.

Zatím mám vše v jednom pokoji, takže mi stačilo jedno zařízení Broadlink, ale pokud bych chtěl ovládat něco dalšího v jiných místnostech, tak bych musel pořídit další Broadlink zařízení, protože Broadlink funguje jako dálkový ovladadač a ten nemá takový dosah a řešit více Broadlink zařízení se mi nechce. Tohle budu asi zatím řešit tím, že zkusím hledat zařízení, která jsou trochu chytřejší, jsou připojena k Wifi a pro komunikaci nepotřebují vidět na Broadlink. Pokud je zařízení připojeno k Wifi, tak je možné ho do Homekitu připojit přímo přes Homebridge, pokud pro zařízení existuje plugin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *