Knížky do uší

Papírové knihy zná samozřejmně každý. S elektronickou verzí se pravděpodobně setkala většina z vás. Poslední “aktualizací” knih jsou audioknížky. Mnozí z vás je určitě znají, vyzkoušeli je nebo knihy pravidelně poslouchají. Pro ostatní co si k nim zatím nenašli cestu popíšu svoji zkušenost a doporučení.

V první řadě musím zmínit, že audioknihy nejsou náhradou klasických nebo elektronických knih. Osobně je považuji za doplněk ke čtení a nemám problém mít rozečtenou jednu knížku a zároveň rozposlouchanou jinou.

Vždycky jsem rád četl, ale málokdy si na čtení vyhradím čas, takže čtu akorát během cesty do a z práce. Tímhle tempem, ale nestíhám přečíst vše co bych chtěl, takže asi před 2 lety jsem začal knihy i poslouchat. Díky kombinaci čtení a poslouchání zvládnu cca 30 knih/rok.

Na audioknihách jsem si zamiloval, že je můžu kombinovat s jinými činnostmi a tak velmi efektivně využívat čas. Dalo by se namítnou, že si tak neužiju ani jednu činnost když poslouchám a zároveň dělám něco jiného, ale to si nemyslím a vše mě baví mnohem víc, když si k tomu můžu pustit svoji oblíbenou knížku.

A kdy nejvíce poslouchám?

Z níže uvedených přikladů je vidět, že málokdy si sednu a jenom poslouchám. Audioknihy beru jako doplněk k jiným činnostem.

V autě

Kdykoliv někam jedu, tak místo rádia automaticky pouštím knihu. Nevadí mi, že jízda bude trvat třeba jenom 15 minut. Když se tyto krátké jízdy sečtou během týdne, tak je to dost času, které věnuji poslouchání. Nejlepší jsou samozřejmně dlouhé cesty na kterých zvládnu poslechnout třeba celou knihu. Pokud někdo denně dojíždí do práce nebo do školy, tak je to perfektně využitý čas v autě.

Při běhu

Pravidelně běhám a občas i delší několikahodinové běhy, takže díky běhu “přečtu” několik knížek. Na knihu během běhu musím náladu, takže občas jdu bez slouchátek a občas jenom s hudbou, ale velmi často běžím se super knížkou v uších. Poslouchání během běhu můžu doporučit, protože občas se na trénink nechce nebo běh neutíká, ale knížka dokáže pohltit a najednou je konec tréninku ani nevím jak.

Při vaření

Hodně času trávím v kuchyni při vaření, takže jsem samozřejmně vyzkoušel vařit a poslouchat knížky a funguje to parádně. Trochu nastává problém když vařím podle receptu, protože nedokážu číst recept a zároveň se soustředit na knížku, ale většinou vařím bez receptů, takže to není takový problém.

Zdroje českých audioknih

Zatím všechny knihy nakupuji na Audioteka.com. Dnes už mají rozsáhlou nabídku a ceny jsou velmi příznivé. Často mají různé slevové akce, takže většina knih se dá nakoupit ve slevách. Velké výprodeje mají během svých narozenin (říjen). Letos byla celá jejich nabídka v akci za 150 Kč, takže jsem si ověřil, že do jejich košíku se vejde jenom 15 knih a pokud chcete více, tak musíte udělat dvě objednávky :). Mobilní aplikace funguje spolehlivě a nemám s ní žádný prolbém. Umí knihu stáhnout do telefonu, takže je pak možné poslouchat kdykoliv i bez internetu.

Druhou možností co znám je Audiolibrix.com. Nabídka mi přijde velmi podobná jako na Audiotéce a velmi zajímavý mi přijde jejich věrností program. Funguje tak, že platíte měsíční paušál a každý měsíc si můžete stáhnout jednu nebo dvě knihy zdarma (podle měsíčního paušálu) a zároveň máte slevy na další knihy. Tento model se mi líbí, ale mám trochu problém s tím, že se tento model nevztahuje na všechny knihy v nabídce a některé knížky si prostš musíte koupit i když platíte měsíční paušál.

Závěr

Pokud jste audioknihy ještě nezkusili, tak doporučuji jim dát šanci. Oba eshopy nabízejí ukázky, takže si můžete zdarma vyzkoušet jaké to je knihy poslouchat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.