Jak mít přehled o všem

Nedávno jsem náhodou narazil na nástroj Notion.so. Už od prvních screenů a příkladů použití mě velmi zaujal a chtěl jsem jej hned vyzkoušet. To se také stalo a dneska už to jsou přibližně 3 měsíce co ho používám a zatím mě rozhodně neomrzel. Po 2 až 3 měsících se chci podělit o svoje zkušenosti a jak notion používám já.

Co to je Notion.so?

V první řadě si musíme říct co to vlastně Notion je. Osobně bych Notion nazval soukromou wikipedií, knowlidge base, rozcestníkem, notýskem a vlastně čímkoliv co si vytvoříte. Přes rok jsem používal Bullet Jounal na kterém jsem miloval volnost a to je to co se mi na Notion libí. Můžu si vytvořit a poskládat co chci do podoby a struktury, která mi vyhovuje.

Na začátku dostanete nepopsaný list prázdného papíru a je jenom na Vás co a jak vytvoříte. Chápu, že toto nemusí vyhovovat každému, ale tvůrčí lidé tohle rozhodně ocení.

Co všchno umí

Základním kamenem jsou „Pages“ ze kterých se vše skládá. Stránky mohou být mezi sebou spojeny a prolinkovány. Samozřejmně je možné je do sebe vnořovat. Stránku je možné založit jako prázdnou a vytvořit si ji podle svých představ nebo můžete použít jedno z mnoha předdefinovaných šablon a tu si případně doupravit nebo použít tak jak je. Šablony je možné vytvářet vlastní, takže není problém dokola vytvářet stejné stránky hodně rychle.

Do stránek se vkládají další prvky. Kromě jasných a klasických věcí jako jsou nadpisy, seznamy, odkazy, sloupce, obrázky, videa atd. tak Notion umí zakládní databázové prvky. Aktuálně jsou tři. Prvním typem je table což je klasická tabulka jako je Excel. Calendar je kalendářní zobraní dat a chová se přesně tak, jak byste od kalendáře očekávali. Board je Trello tzn. kartičky rozdělené do sloupců mezi kterými je možné je přesouvat. Prvky v těchto strukturách nemusí být pouhé texty, ale celé stránky, které mohou obsahovat klidně další vložené stránky nebo databázové struktury.

Vše je krásně vysvětleno na Notion.so a to včetně interaktivního dema. Doporučuji si vyzkoušet, aby jste si udělali představu, jak se s Notion pracuje.

Notion je také nástroj pro více lidí a týmy a nabízí funkce jako kooperace, mentions, komentáře a revize. Těchto týmových funkcí je více, ale nemám s nima osobní zkušenost, takže je přeskočím. Pokud ale hledáte něco do týmu kde si chcete například sdílet znalosti a zkušenosti, tak i toto by mohla být ta správná cesta

V dnešní době je již samozřejmostí aplikace pro mobil a tablet.

Jak ho používám

Níže je ukázka mého nastavení. Vytvořil jsem si domovskou stránku, ze které mi vedou odkazy na další podstránky. Mám ji rozdělenou na “Plány” kde mám vše kolem organizace času, plánování, todo, impossible listu atd. Další část tvoří kategorie osobních nepracovních věcí a v poslední části mám odkazy spojené s konkrétními firmami a projekty.

 

 

 

Tady je třeba příklad jak může vypadat todo inbox a someday, do kterého házím nápady a věci, které potřebuji udělat a které pak třídím dále.

 

 

Dalším příkladem jsou plány dovolených, které vedu v seznamu a pod každou položkou je další stránka, kde plánuji konkrétní cestu.

Stránka v seznamu je již zase “Page”, tak může obsahovat zase cokoliv.

Závěr

Určitě jsem neobsáhl vše co Notion umí, takže to spíše berte jako tip na co se podívat a vyzkoušet si, jestli by Vám tento nástroj nemohl vyhovovat, protože mě velmi zaujal. Osobně se mi na něm nejvíce libí volnost, kterou mám a že si můžu vytvořit cokoliv potřebuji a díky tomu zkombinat několik nástrojů do jednoho. Díky Notion jsem přestal používat Wunderlist a Evernote, protože tyto dvě aplikace plnohodnotně nahrazuje.

Článek “Jak mít přehled o všem” zmíněn v

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *